IV Szkolny Konkurs „Łamańce językowe czyli wierszyki łamiące języki”
Już po raz czwarty odbył się Szkolny Konkurs „Łamańce językowe czyli wierszyki łamiące języki”. W konkursie wzięło udział 25 uczniów. Zadaniem uczniów było przeczytanie po 2 łamańce w języku obcym i po 2 w języku ojczystym. Uczestnicy czytali łamańce w 5 językach obcych – (angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, ukraińskim) oraz w języku polskim. W jury konkursu zasiadały panie: Małgorzata Cios, Agnieszka Lochman, Monika Marut, Grażyna Misiuda, Beata Mosna oraz Agnieszka Polak-Wałecka. Konkurs prowadziły: Zuzanna Kubas i Lidia Bujak z kl. 3FS. Komisja oceniała poprawność wypowiedzi, dykcję i tempo. Mistrzami łamańców zostali:
Język angielski - Martina Radchenko z kl. 3es
Język francuski – Kamila Lis z kl. 2a
Język hiszpański – Martyna Kołodziejak z kl. 2j
Język niemiecki – Aleksandra Wiśniewska z kl. 3bs
Język ukraiński – Diana Chyrva z kl. 3es
Wyróżnienia otrzymali:
j. angielski – Gabriela Bujak z kl. 3js
j. francuski – Juliette Konieczny z kl. 4es, Natalia Potocka z kl. 2g
j. hiszpański – Kamila Ziemba kl. 3es
j. niemiecki – Tomasz Siembrzuch z kl. 1c, Tobiasz Świętoniowski z kl 1c
Konkurs przygotowała pani Agnieszka Zięba oraz nauczyciele języków obcych: Beata Mosna, Małgorzata Cios, Agnieszka Dynia, Agnieszka Lochman, Monika Marut, Grazyna Misiuda oraz Agnieszka Polak - Wałecka. Zapraszamy do galerii.
Projekt czytelniczy "Sleeveface czyli z książką Ci do twarzy"
Uczniowie naszej szkoły pracowali nad projektem czytelniczym „Sleeveface czyli ubierz się w książkę”, którego celem było zachęcenie innych do sięgania po literaturę piękną i książki popularnonaukowe oraz poprawę stanu czytelnictwa. Projekt był realizowany przez panie bibliotekarki.
Uczestnicy projektu najpierw zapoznali się z samym zjawiskiem oraz oglądali przykładowe zdjęcia. Następnie przeszli do samodzielnych prób: wybierali książki, czytali je, robili zdjęcia i obrabiali je. Pomysł na niestandardową fotografię bardzo się spodobał.
Widoczne na zdjęciach efekty pokazują zaangażowanie naszych uczniów w projekt. Efekty pracy uczniów prezentowane były na przewiązce szkoły. Zapraszamy do galerii.
Święto Konstytucji 3 Maja
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowni Państwo nauczyciele, pracownicy szkoły. Drodzy Rodzice i uczniowie
Dziś, 2 maja, obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej — święto, które przypomina nam, kim jesteśmy, skąd pochodzimy i jakie wartości niesiemy jako wspólnota narodowa.
Biel i czerwień — proste barwy, a jednak tak głęboko zakorzenione w naszej historii, tożsamości i sercach. Biały – symbol czystości, prawdy i pokoju. Czerwony – znak odwagi, ofiary i miłości do Ojczyzny. Razem tworzą znak jedności, który przez pokolenia był sztandarem naszej walki o wolność, niezależność i godność.
Flaga Polski powiewała w chwilach tryumfu i tragicznej próby. Była z nami pod Grunwaldem, w powstańczych okopach, na tułaczych szlakach emigracji i na barykadach „Solidarności”. Dziś wisi z dumą na urzędach, szkołach, domach i sercach milionów Polaków – także tych rozsianych po świecie.
Obchodzimy ten dzień w szczególnym kontekście — między Świętem Pracy a Świętem Konstytucji 3 Maja, ale także w przeddzień rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. To nie przypadek. Nasza flaga narodowa powiewa dziś ramię w ramię z błękitem flagi europejskiej — jako znak, że jesteśmy narodem dumnym ze swojej historii i zarazem otwartym na wspólnotę wartości: wolności, demokracji, równości i solidarności.
Wchodząc do Unii Europejskiej, nie zapomnieliśmy, kim jesteśmy. Przeciwnie — zyskaliśmy nowe możliwości, by jeszcze pełniej realizować nasz narodowy potencjał i dzielić się nim z innymi. Nasza flaga niesie ze sobą dziś nie tylko pamięć, ale i przyszłość — jako symbol Polski wolnej, odpowiedzialnej, suwerennej i aktywnej we wspólnocie europejskich narodów.
Szanowni Państwo,
niech ten dzień będzie dla nas wszystkich okazją do zadumy i wdzięczności — wobec tych, którzy przelali krew za biało-czerwone barwy, ale też zobowiązaniem, by każdego dnia być godnym ich dziedzictwa.
Niech flaga Rzeczypospolitej zawsze dumnie powiewa — jako znak nadziei, jedności i narodowej siły.
Cześć i chwała naszej fladze!
Cześć i chwała Polsce!
Egzaminy maturalne
W poniedziałek, 5 maja 2025 rozpoczynaję się egzaminy maturalne. Dokładny harmonogram egzaminów, zarówno w części pisemnej jak i ustnej znajdziesz w dziale Dla Ucznia / Harmonogram egzaminów lub na skróty tutaj.
Prosimy o dokładne zapoznanie się z zamieszczonym planem.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w naszej szkole
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto, które przypomina nam o znaczeniu symboli narodowych i budowaniu wspólnoty obywatelskiej. Z tej okazji Klub Czytelniczy zorganizował w szkole akcję przypinania kokardek w barwach narodowych uczniom i nauczycielom. Czerwono-białe symbole wpięte w ubrania były wyrazem szacunku dla flagi i dumy z przynależności do polskiej wspólnoty.
Dziękujemy wszystkim za udział w tej wyjątkowej inicjatywie. Pamiętajmy, że flaga to nie tylko symbol – to część naszej tożsamości. Zapraszamy do galerii.
Spytkowe potyczki - Barwne i szalone lata 80-te XX wieku
Z okazji Dni Otwartych ZSG nasze stylistki z klas 4es, 3ks i 3ls przystąpiły do konkursu o puchar dyrektora „Spytkowe potyczki„ pt. „Barwne i szalone lata 80-te XX wieku”. Przedmiotem konkursu było wykonanie stylizacji ubioru, fryzury i makijażu lat 80-tych XX wieku. Uczniowie przygotowywali stylizację w zespołach dwuosobowych, a następnie zaprezentowali ją podczas pokazu, przed szeroką rzeszą uczniów i gości odwiedzających w tym dniu naszą szkołę. Komisja Konkursowa oceniła stylizację według kryteriów zawartych w regulaminie konkursu i wybrała najlepsze stylizacje.
I miejsce i Puchar Dyrektora zdobyły Milena Bartoszek i Julia Baran z kl. 4e
II miejsce Emilia Malik i Natasza Wydrzyńska z kl. 3ls
III miejsce Oliwia Mukomiełow i Nikola Karasińska z kl. 3ls
Laureatki otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu.
Podziękowania od Muzeum POLIN dla naszej szkoły
Z radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała oficjalne podziękowania od Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN za udział w tegorocznej akcji „Żonkile”, upamiętniającej 81 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Wydarzenie to zostało przeprowadzone przez Klub Czytelniczy.
W ramach działań uczniowie przypinali społeczności szkolnej żółte papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania. Dzięki temu uczniowie mogli nie tylko oddać hołd uczestnikom powstania, ale także lepiej zrozumieć znaczenie pamięci historycznej. Pamięć łączy! Zapraszamy do galerii.
Wolontariusze z naszej szkoły w projekcie The Matzevah Foundation
W dniach 24 - 26.04.2025 Klub Czytelniczy, uczniowie z klasy 4bs oraz 3js wzięli udział w wyjątkowej akcji porządkowania cmentarza żydowskiego w Rzeszowie. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu The Matzevah Foundation, który działa na rzecz zachowania pamięci o społecznościach żydowskich w Polsce. Pod opieką nauczycieli, uczniowie jako wolontariusze sprzątali macewy – tradycyjne żydowskie nagrobki – usuwali chwasty i gałęzie, czyścili teren cmentarza. Praca miała nie tylko wymiar porządkowy, ale była także lekcją szacunku do przeszłości, historii i wielokulturowego dziedzictwa naszego miasta.
Udział w projekcie był dla młodzieży okazją do poznania historii lokalnej społeczności żydowskiej oraz przypomnienia sobie, jak ważne jest dbanie o miejsca pamięci. Jesteśmy dumni z zaangażowania i postawy naszych uczniów, którzy aktywnie budują mosty pamięci między pokoleniami. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za waszą pracę i wrażliwość. Zapraszamy do galerii.
Zwiedzanie Rzeszowskich Piwnic - Podziemnej Trasy Turystycznej
24 kwietnia 2025r. uczniowie klasy 4cs technik hotelarstwa zwiedzili z przewodnikiem Podziemną Trasę Turystyczną „Rzeszowskie Piwnice”, znajdującą się pod staromiejskim Rynkiem. Uczniowie zostali podzieleni na 2 zespoły, gdyż jednorazowo na teren obiektu może wejść grupa licząca najwyżej 12 osób. Trasa liczy około 400 metrów i obejmuje 25 piwnic i 15 korytarzy, niektóre z nich są położone około 10 m pod powierzchnią rynku. Przejście wraz z przewodnikiem tej interaktywnej instytucji kultury trwało około 1 godz. i 40 minut. Podczas wędrówki przez korytarze, zwiedzający poznali historię miasta, pełną niezwykłych legend, wydarzeń i tajemnic. Uczniowie m.in. obejrzeli film przedstawiający historię Rzeszowa, usłyszeli legendę na temat nazwy miasta, poznali dzieje pierwszego właściciela grodu, rycerza Jana Pakosławica ze Stróżysk, który otrzymał Rzeszów w darze od króla Kazimierza Wielkiego za udane poselstwo do Złotej Ordy. Młodzież odwiedziła wnętrze sklepu kolonialnego, zakład złotnika, zobaczyła przekrój typowej kamienicy oraz lokalizację i zagospodarowanie poszczególnych części domu a także uczestniczyła w wirtualnym pożarze miasta.
Wędrówka podziemnymi korytarzami Rzeszowa była bardzo ekscytująca, wszystkim ogromnie się podobała, umożliwiła przeżycie niezapomnianej, historycznej przygody. Wycieczkę zorganizowała p. B. Ząbek w ramach lekcji pracownia hotelarstwa. Zapraszamy do galerii.
Hotelowy Tydzień Ziemi
W tym roku w dniach 22 - 25 kwietnia odbyła się V edycja Hotelowego Tygodnia Ziemi - wydarzenia promującego zrównoważone praktyki w hotelarstwie oraz proekologiczne postawy wśród hotelarzy. W tej akcji brała udział również nasa szkoła. Uczniowie klas hotelarskich, wspólnie z Panią Bernadettą Ząbek nauczycielką przedmiotów hotelarskich uczestniczyli w Eko Webinarach przygotowanych przez kilkoro uznanych ekspertów z branży hotelarskiej, a także rozwiązali Eko Quiz dla hotelowych ekspertów (i nie tylko). Młodzież dowiedziała się m.in., że hotel Mercure Gdynia Centrum jako pierwszy wprowadził karty-klucze bambusowe zamiast plastikowych oraz, że GreenWays to miedzynarodowa sieć szlaków turystycznych zlokalizowanych w Europie Środkowo-Wschodnej obejmująca trasy przyrodniczo-kulturowe.
Światowy Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia jako największe międzynarodowe święto ekologiczne, zainicjowany został w 1970 roku przez UNESCO. Zrównoważone hotelarstwo staje się coraz bardziej obecne w naszej rzeczywistości. Hotelowy Tydzień Ziemi ma inspirować do działania, skłaniać do refleksji i motywować do wdrażania konkretnych zmian w codziennym funkcjonowaniu hoteli, ale także i naszych domach – dla dobra planety i nas wszystkich. Zapraszamy do galerii.
Prezentacja kierunku technik hotelarstwa podczas Dnia Otwartego
15 kwietnia 2025 r. w Zespole Szkół Gospodarczych w Rzeszowie odbył się Dzień Otwarty, podczas którego uczniowie szkół podstawowych mieli okazję zapoznać się z ofertą naszej szkoły. Młodzież z Technikum Hotelarskiego prezentowała swoje umiejętności w pracowni zawodowej, którą zaaranżowała w hotelowe SPA. Ósmoklasiści zapoznali się z różnymi stanowiskami występującymi w hotelu m.in. recepcjonista, pracownik housekeepingu, gastronomii, pracownik SPA, bagażowy czy animator czasu wolnego.
Uczniowie szkoły podstawowej chętnie brali udział w warsztatach praktycznych pt. „balonowe kreacje” i „dekoracje ręcznikowe” oraz konkursach, w których otrzymywali ciekawe nagrody w postaci kosmetyków i gadżetów hotelowych. Miłe chwile spędzone w ZSG przybyli goście mogli uwiecznić na pamiątkowych zdjęciach. Zapraszamy do galerii.
Nowości w dziale matematyka
Tablice, zwane inaczej kartą wzorów zawierają wzory i zalezności wykorzystywane na egzaminie maturalnym. Nie zawierają one wszystkich potrzebnych wiadomości niezbędnych do rozwiązywania zadań, ale i tak są dużym ułatwieniem. Warunkiem poprawnego użycia tablic podczas egzaminu, jest ich dobra znajomość, którą możesz uzyskać jedynie poprzez ich regularne używanie.
W artykule dostepnym w dziale Dla Ucznia / Matematyka / Tablice, czyli wybrane wzory matematyczne znajdziesz:
-
wybrane wzory matematyczne, czyli tablice maturalne,
-
wzory matematyczne z komentarzami i dodatkami,
-
wrzydatne zależności nie występujące w tablicach,
-
tablice w formacie jpg.
Festiwal piosenki patriotycznej i turystycznej
11.04.2025 odbył się Festiwal piosenki patriotycznej i turystycznej, pod hasłem Kocham moją ojczyznę. Uczniowie zaprezentowali swoje wokalne talenty na wysokim i bardzo wyrównanym poziomie. Wyróżnienia zdobyły: Gabriela Bujak (3j), Joanna Bogdan (4ds), Kinga Magda (3f), Magdalena Rejman (3j), Natasza Wydrzyńska (3l).
Szczególne wyróżnienia jury przyznało Gabrieli Kocój (2g) za piosenkę Miasto 44 oraz duetowi z klasy 2j Weronice Cisek i Dianie Sołtys za zaśpiewanie Hymnu J. Słowackiego.
Laureaci Festiwalu to:
I miejsce Maria Maciołek i Gabriela Kowalska ( 3b) z piosenką Szary mundur.
II miejsce Anna Straciłło (4cs) za wykonanie utworu Płoną góry, płona lasy…
III miejsce Wiktoria Wrona za utwór Pół kroku stąd.
Nagrodę specjalną, za całokształt występów wokalnych i wykonanie piosenki Aleją gwiazd otrzymała Sylwia Chuchla (5as). Gratulujemy i zapraszamy do galerii.
Strona 1 z 3