W środę całą klasą wybraliśmy się na wycieczkę do Łańcuta. Wyjazd zorganizowała nasza wychowawczyni B. Ząbek i pan, który uczy nas języka polskiego. Celem wycieczki było głębsze poznanie romantyzmu na lekcji muzealnej poświęconej temu tematowi. Do Łańcuta pojechaliśmy pociągiem. Po krótkim spacerze po mieście dotarliśmy do zamku. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od ogrodów, w których znajdował się tzw. Zameczek. Przewodniczka szczegółowo opisała nam jego elementy oraz powiedziała parę zdań o parku rezydencji. Po powrocie do głównego zamku pierwszym pomieszczeniem, które odwiedziliśmy, była sala jadalna. Następnie przeszliśmy do kolejnych sal bogato zdobionych i pełnych oryginalnych mebli z XVIII i XIX wieku. Na ścianach wisiały portrety dawnych właścicieli, a w jednym z pokoi znajdował się fortepian, na którym grane również i dziś są koncerty. Moim ulubionym miejscem w całym zamku był korytarz ozdobiony rzeźbami i malowidłami kwiatów, który wyglądał jak ruiny starożytnego greckiego ogrodu. Będąc tam, miałam wrażenie, jakbym naprawdę się w nim znajdowała.

Podczas lekcji muzealnej pani przewodnik opowiadała nie tylko o architekturze, ale także o dziełach sztuki i literaturze epoki romantyzmu. Wspomniała również o filmach, które były kręcone na zamku i w jego ogrodach. Po zakończeniu zwiedzania poszliśmy na rynek miasta, gdzie mieliśmy chwilę przerwy, by coś zjeść i odpocząć. Później wróciliśmy do zamkowych ogrodów nad małe jeziorko, przy którym spędziliśmy trochę czasu na wspólnych rozmowach. Po wszystkim udaliśmy się na stację kolejową i wróciliśmy do Rzeszowa. Wycieczka, moim zdaniem, była udana. Dzięki niej mogliśmy lepiej zrozumieć romantyzm i zobaczyć, jak piękne zabytki mamy tak blisko siebie a także lepiej się poznać.  /Julia 1C/

© Zespół Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie ⋅ 1919 - 2026

Prywatność
Użytkownik może w każdym czasie samodzielnie zmienić ustawienia dotyczące plików cookies, np. wyłączając możliwość ich przechowywania na urządzeniu użytkownika lub określając warunki ich przechowywania i uzyskiwania dostępu przez pliki cookies do urządzenia użytkownika. Zmiany ustawień, użytkownik może dokonać za pomocą ustawień przeglądarki internetowej. Użytkownik może w każdej chwili usunąć pliki cookies korzystając z dostępnych funkcji w przeglądarce internetowej, której używa. Ograniczenie stosowania plików cookies, może wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronie internetowej.