Menu

Aktualności 2019 - 2020

Aktualności Internatu redaguje Pani Jowita Burz.

31.01.2020r. – 666-lecie Rzeszowa
Z okazji 666-lecia powstania miasta Rzeszowa Pani Anna Koryl przygotowała piękną prezentację na temat naszego miasta pokazując jak wyglądał Rzeszów 600 lat temu.

30.01.2020r. – wieczór filmowy
Pani Anna Koryl zaprezentowała dziś młodzieży film pt.: „Jutro będziemy szczęśliwi”. Film opowiada w sposób atrakcyjny, lekki i widowiskowy o relacjach międzyludzkich jednocześnie pokazując prawdę o nich i ich złożoność. „Jutro będziemy szczęśliwi” wzrusza, skłania do zastanowienia. Jest filmem o dorastaniu, przyjmowaniu odpowiedzialności za drugą osobę, lęku, który towarzyszy trudnym ludzkim wyborom, a nade wszystko o wielu odcieniach miłości i przyjaźni – a są to kwestie kluczowe, nie tylko wtedy, kiedy ma się naście lat.

29.01.2020r. – konkurs literacki
Mając na uwadze różnorodne zainteresowania młodzieży, pani Anna Koryl podjęła się przygotowania naszych mieszkańców do konkursu literackiego i historycznego „Jest takie miejsce, jest taki kraj…”. Nasi mieszkańcy mieli możliwość zaprezentowania swoich uzdolnień poetyckich tworząc wiersze i opowiadań o Polsce.

09.01.2020r. - wieczór filmowy
Pani Anna Koryl zaprezentowała dziś młodzieży film „Lion. Droga do domu”. Na ścieżkę, jaką do przebycia miał główny bohater złożyły się niezliczone kilometry, emocje i determinacja. Jest to poruszająca historia poszukiwania informacji o samym sobie, niełatwe przejście od wspomnień do teraźniejszości, a także próba odnalezienia własnej tożsamości — to czynniki składające się na niepowtarzalny i zapadający w pamięć obraz.

07.01.2020r. – zasady zdrowego żywienia
Pani Jowita Burz przygotowała prezentację na temat zasad zdrowego żywienia „Czy wegetarianizm jest bezpieczny?”. Przedstawiła uczniom stanowisko Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka Państwowej Akademii Nauk, zapoznała uczniów z odmianami wegetarianizmu oraz skutkami zdrowotnymi stosowania poszczególnych jego typów.

19.12.2019r. – wieczór filmowy
Pani Anna Koryl zaprezentowała dziś młodzieży film „Chata”. Jest to doskonała opowieść o wychodzeniu z bólu, poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o sens cierpienia, ale też o uzdrawiającej mocy relacji z Bogiem.

19.12.2019r. –zajęcia plastyczne
Pani Anna Koryl zadbała również o rozwijanie zainteresowań artystycznych młodzieży, poprzez organizację zajęć plastycznych, na których młodzież miała możliwość wykonywania własnoręcznie aniołków gipsowych.

03.12.2019r. – wieczór pieśni patriotycznych
Młodzież spotkała się dziś w świetlicy internatu, by wspólnie śpiewać takie pieśni jak: „Rota”, „My pierwsza brygada”, „Rozkwitają pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko”, „Płynie Wisła, płynie” itp. W ten sposób młodzież kontynuowała tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Wychowanki uczące się na  kierunku „rytmika” do repertuaru wokalnego dodały akcent taneczny, który był dopełnieniem występów.  Wieczór przygotowała Pani Urszula Malinowska.

28.11.2019r. – Wieczór Andrzejkowy
Przebijanie szpilką serc, drzewko życzeń, wyścig butów - to tylko niektóre atrakcje, które przygotowała młodzież z okazji andrzejek. Wróżby były optymistyczne i pomyślne. Wychowankowie po uchyleniu rąbka tajemnic o przyszłości wspólnie bawili się na dyskotece. Wieczór przygotowały panie: Barnara Tucholska i Jowita Burz.

27.11.2019. – wykład „Miłość zagrożona przez ponowoczesność”
Wyjście z młodzieżą do Filharmonii Podkarpackiej na wykład prof. dr hab. n. med. Bogusława de Barbaro – psychiatry i psychoterapeuty, oraz ks. dr Jacka Prusaka – publicysty, dr nauk humanistycznych. Wykład poświęcony był pojmowaniu związku dwojga ludzi i miłości w kontekście nowych technologii.

26.11.2019r. – wieczór filmowy
Młodzież miała dziś możliwość obejrzeć wartościowy film pt. ”Bóg nie umarł”. Nie tylko zaciekawia, ale także zmusza do zastanowienia nad tym, co człowiek wierzący zrobiłby na miejscu głównego bohatera. Kontrowersyjny profesor filozofii, zadeklarowany ateista (Kevin Sorbo) zmusza swoich studentów do podpisywania deklaracji, że Bóg nie istnieje. Jest to warunek konieczny do zaliczenia przedmiotu. Kiedy student pierwszego roku, Josh Wheaton (Shane Harper), sprzeciwia się złożeniu takiego oświadczenia, nauczyciel stawia mu warunek: aby zaliczyć kurs, musi przy całej grupie udowodnić, że Bóg istnieje.

26.11.2019r. – „Zostań naszym, Mikołajem” – akcja charytatywna.
Pani Anna Koryl zorganizowała zbiórkę rzeczy pierwszej potrzeby, które w formie prezentów mikołajkowych, trafią do podopiecznych z Podkarpackiego Hospicjum dla dzieci. Nasza młodzież stanęła na wysokości zadania i zebrano pokaźną ilość podarków.

21.11.2019r. – zajęcia plastyczne
Młodzież miała dziś możliwość rozwijania swoich zdolności manualnych ucząc się wykonywania kwiatów, a konkretnie róż z liści klonu. Dzięki chęci i zaangażowaniu wychowanków powstały piękne bukiety w jesiennych barwach. Zajęcia zorganizowała Pani Anna Koryl, a ogarnąć liście w dłoniach pomagała Pani Jowita Burz.

21.11.2019r - wieczór filmowy
Pani Ania uprzyjemniła wieczór pozostałej młodzieży projekcją filmu „Carte Blanche”. Jest to opowieść o uwielbianym przez uczniów nauczycielu historii z lubelskiego liceum, który zaczyna stopniowo tracić wzrok. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed przełożonymi problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić do matury swoich uczniów.

20.11.2019r. – zbiórka plastikowych nakrętek
Pani Anna Koryl zachęcała młodzież do zaangażowania się w akcję charytatywną na rzesz dzieci z Podkarpackiego Hospicjum dla dzieci.

18.11.2019r. – zajęcia plastyczne
Młodzież miała możliwość rozwijania swoich zdolności manualnych ucząc się wykonywania kotylionów narodowych. Kotyliony wykonywane były pod czujnym okiem Pani Barbary Paszkowskiej.

14.11.2019r. – wieczór filmowy
Dziś Pani Anna Koryl zaprezentowała film pt.: "Czasem słońce, czasem deszcz". Jest to najkosztowniejsza indyjska produkcja ostatnich lat, a zarazem wielki przebój największej kinematografii świata, To pełna humoru opowieść o uczuciu, które pokonuje wszelkie przeszkody. W filmie przeplatają się intymne wyznania i zapierające dech w piersiach sceny taneczne. To pochwała życiowego optymizmu i podstawowych wartości - rodziny, przyjaźni, lojalności.

12.11.2019r. – wyjście do kina na film „Niepodległość”
Młodzież pod opieką Pani kierownik Marty Augustyn-Biedy, udała się do kina Zorza na film pt.: "Niepodległość". Ukazuje on drogę do odzyskania niepodległości w 1918 roku, walkę o jej utrzymanie w pierwszych latach II Rzeczypospolitej oraz budowę nowej, niepodległej Polski. To wyjątkowy obraz tego, jak nasi rodacy najpierw wywalczyli, a potem budowali swoją wolną i niepodległą Ojczyznę.

07.11.2019r. – wieczór filmowy.
Dziś młodzież zebrała się w świetlicy internatu na wspólne oglądanie filmu „Najlepszy”. Jest to wspaniała opowieść o Jerzym Górskim (rocznik 1954), który po 14 latach zmagania się z nałogiem narkotykowym, postanawia zmienić swoje dotychczasowe życie. Jego droga na ekstremalny, sportowy szczyt zaczyna się w 1983 roku we wrocławskim Monarze, gdzie przechodzi intensywną terapię odwykową. Kilka lat później kończy morderczy wyścig tzw. Bieg Śmierci (161 km biegu jednego dnia) i zostaje triatlonowym mistrzem świata w zawodach Double Ironman (7,6 km pływania, 360 km jazdy rowerem, 84 km biegu). W połowie lat 90. - po ciężkim wypadku i kilku operacjach - ukończył słynny Ultraman Triathlon na hawajskiej wyspie Big Island (10km pływania, 421 km jazdy rowerem, 84 biegu). Od lat pracuje również jako trener i menedżer sportowy.

06.11.2019r. – wyjście do Filharmonii Podkarpackiej
Młodzież, pod opieka Anny Koryl i Barbary Kokot, udała się do Filharmonii na XVII Międzynarodowy Festiwal Zespołów Tanecznych. Zaprezentowało się 25 grup tanecznych w trzech kategoriach wiekowych 7-11 lat, 12-15 lat, 16-24 lata oraz kategorii open. W koncercie galowym zaprezentowały się laureaci prezentacji konkursowych oraz tancerze z rzeszowskich zespołów tanecznych KORNELE (mistrzowie Polski, Europy i Świata w kategoriach show dance oraz jazz) oraz T-8 (obecny Mistrz Polski i wicemistrz Europy). W sumie na scenie zatańczyło ponad 400 tancerzy. 

06.11.2019r.- wyjście na kręgle
W tym dniu miało miejsce również integracyjne wyjście na kręgle do kręgielni „Galaktyka”. Tym razem miała miejsce integracja grupy III, która pod opieka Pani Urszuli Malinowskiej i Barbary Tucholskiej spędziła wieczór pod znakiem zabawy i rywalizacji sportowej.

05.11.2019r. – wyjcie na stary cmentarz
Młodzież pod opieką Anny Koryl udała się na stary cmentarz przy ulicy Targowej w Rzeszowie, gdzie uczciła pamięć zmarłych i zapaliła symboliczną świeczkę na starych, opuszczonych grobach.

29.10.2019r. –  wieczór filmowy
W ramach internackich wieczorów filmowych zaprezentowany został  film pt.: „Bohemian Rapsody”. Piękna opowieść o zespole Queen, jego muzyce i niezwykłym wokaliście Freddiem Mercurym, który przełamując stereotypy i konwencje, zdobył uwielbienie niezliczonych fanów. Film ukazuje błyskotliwą karierę zespołu, który dzięki ikonicznym utworom i rewolucyjnemu brzmieniu wspiął się na szczyty sławy, dopóki skandalizujący styl życia Mercury’ego nie postawił wszystkiego pod znakiem zapytania. Triumfalny powrót zespołu podczas koncertu na rzecz Live Aid z udziałem cierpiącego na śmiertelną chorobę Mercury’ego wszedł na trwałe do historii muzyki.

23.10.2019r. – „Otrzęsiny”
W dniu 23 października Samorząd zorganizował Wieczór Integracyjny dla wszystkich nowych mieszkańców, podczas którego zostali oni oficjalnie przyjęci do grona społeczności Internatu. Wychowankowie reprezentowali swoje grupy  się w różnych konkurencjach, a po złożeniu uroczystej wszyscy mieszkańcy bawili się wspólnie na dyskotece.

23.10.2019r. – Podziemna Trasa Turystyczna
Młodzież pod opieką pani Anny Koryl, wybrała się na wycieczkę do rzeszowskich „podziemi” – jest to połączony w trasę turystyczną zespół dawnych miejskich piwnic, znajdujący się w Rzeszowie, pod staromiejskim Rynkiem.

22.10.2019r. – wyjście na kręgle
W ramach kolejnych zajęć integracyjnych dla  mieszkańców internatu, tym razem pani Barbara Paszkowska, udała się z młodzieżą do kręgielni „Galaktyka”. Również i tego wieczoru młodzież postawiła na miłe spędzenie czasu i świetną zabawę w duchu rozgrywek sportowych.

17.10.2019r. – projekcja filmu pt. „Cudowny chłopak”
W ramach internackich wieczorów filmowych pani Anna Koryl zaprezentowała młodzieży film „Cudowny chłopak”. Główny bohater Auggie Pullman urodził się z deformacją twarzy. Chłopiec większość swojego życia spędził w szpitalu pod opieką rodziców. Gdy Auggie rozpoczyna naukę w szkole próbuje odnaleźć się w nowym środowisku, pragnie, aby rówieśnicy zrozumieli, że jest tylko zwykłym chłopcem. Jego misją staje się pokazanie ludziom, że prawdziwe piękno nie kryje się w wyglądzie, lecz w głębi duszy.

17.10.2019r. – wyjście na kręgle
W ramach integracji mieszkańców internatu pani Jowita Burz zorganizowała wyjście do kręgielni „Galaktyka”. Młodzież licznie wzięła udział w rozgrywkach, podejmując rywalizację w duchu fair play. Nie było jednak ani przegranych ani wygranych bowiem wszyscy postawili tego wieczoru na świetną zabawę.

16.10.2019r. – wyjście do kina na film.pt „Legiony”
Młodzież pod opieką pani Anny Koryl udała się do kina na film „Legiony”.  Jest to polski film wojenny, którego akcja osadzona jest w realiach walki o niepodległość podczas I wojny światowej, wyprodukowany w 2019 roku, w reżyserii Dariusza Gajewskiego, z Sebastianem Fabijańskim, Bartoszem Gelnerem, Wiktorem Gałgańskim i Wiktorią Wolańską w rolach głównych. To uniwersalna opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach.

10.10.2019 r. – projekcja filmu „Zanim się pojawiłeś”
W ramach internackich wieczorów filmowych, pani Anna Koryl zaprezentowała młodzieży film pt. „Zanim się pojawiłeś”. Dramat nakręcony w 2015r. przez angielskiego reżysera Thea Sherrlock’a. Akcja rozgrywa się w niewielkim angielskim miejscowości. Fabuła filmu opowiada o młodej kobiecie, która nigdy nie opuściła swojego rodzinnego miasteczka. Jej rutynowe życie przerywa nagłe zamknięcie kawiarni, gdzie pracowała. Niedługo potem otrzymuje posadę opiekunki przy sparaliżowanym mężczyźnie. Początkowa niechęć kaleki do Lou szybko przeradza się silne uczucie. Połączenie ze sobą humoru z dramatem nadaje historii realizmu, poruszając i zmuszając do refleksji.

09.10.2019 r. – wybory Rady Mieszkańców Internatu
W dniu dzisiejszym roku w naszym Internacie odbyły się wybory na przewodniczącego samorządu Rady Mieszkańców Internatu. Komisja wyborcza składająca się z najstarszych uczniów oraz opiekunowie RMI Pani Beata Mazur i Anna Koryl czuwali nad prawidłowym przebiegiem wyborów.     Przewodniczącym Internatu został Roman Kalinin, zastępcami: Wiktoria Litwin oraz Piotr Powroźnik. Gratulujemy!!!

09.10.2019 r – Podziemna Trasa Turystyczna.
Młodzież pod opieką pani Barbary Kokot wybrała się na wycieczkę do rzeszowskich podziemi” – jest to połączony w trasę turystyczną zespół dawnych miejskich piwnic, znajdujący się w Rzeszowie, pod staromiejskim Rynkiem. Wejście do podziemi znajduje się w przy rzeszowskim Ratuszu (ul. Słowackiego 26), natomiast wyjście - przy Rynku 12 (od ul. Baldachówka). Obecnie zarządcą trasy jest Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie. Długość trasy wynosi 396 metrów. W piwnicach została urządzona ekspozycja historyczno-edukacyjna, w ramach której prezentowane są m.in. repliki zbroi rycerskich, broni białej i palnej, dawna ceramika użytkowa i przedmioty codziennego użytku a także - w Korytarzu Herbowym - herby dawnych właścicieli miasta, ziem i województw, na terenie których było ono położone oraz herby samego Rzeszowa.

08.10.2019r. – wyjście do kina na film pt. „Katyń”
Młodzież pod opieką pań Barbary Tucholskiej oraz Marty Augustyn-Biedy udała się do kina Zorza, gdzie obejrzała film pt. „Katyń – ostatni świadek”. Film odsłania kulisy jednej z najbardziej poruszających historii czasów II wojny światowej - ukrywanej przez lata prawdzie o zbrodni katyńskiej.

03.10.2019r. – projekcja filmu „Gwiazd naszych wina”
Film zaprezentowany przez panią Annę Koryl w ramach internackich wieczorów filmowych. Jest to opowieść o dziewczynie, która od 12 roku życia cierpi na raka tarczycy. Po wielu latach zaczyna przyzwyczajać się do myśli o śmierci. Z namową rodziców wstępuje do grupy wsparcie, gdzie poznaje Gusa, który stracił nogę i musiał zaprzestać gry w koszykówkę. Między bohaterami rodzi się miłość. Film jest smutny, ale prawdziwy. Pokazuje, że osoby niepełnosprawne również maja prawo do miłości i szczęścia.

01.10.2019 – 30.05.2020r.
Wraz z początkiem roku akademickiego nasza młodzież ma możliwość skorzystania z bezpłatnych korepetycji matematycznych, prowadzonych  przez studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Do końca maja 2020r. zajęcia odbywać się będą systematycznie 2 x w tygodniu przez dwie godziny. Korepetycje możliwe są dzięki współpracy Pani Jowity Burz z Samorządem Studenckim Uniwersytetu Rzeszowskiego.

30.09.2019r. – Dzień Chłopaka
W dniu dzisiejszym dziewczęta pod opieką Anny Koryl przygotowały dla wszystkich chłopców małą niespodziankę, podczas której złożyły kolegom życzenia oraz wręczyły słodkie upominki. Chłopcy byli miło zaskoczeni i zadowoleni z dowodów sympatii i pamięci.

19.09.2019r. – projekcja filmu „Nietykalni”
W ramach internackich wieczorów filmowych, pani Anna Koryl zaprezentowała młodzieży film pt. „Nietykalni”. To historia przyjaźni sparaliżowanego milionera i chłopaka z przedmieścia, których różni wszystko: wiek, stan społeczny, sytuacja materialna, wykształcenie, sposób odbierania świata. Chłopak jest młody, tryskający zdrowiem i optymizmem, ale z bagażem życiowych doświadczeń. Milioner ma wszystko, ale patrzy na świat z pozycji wózka inwalidzkiego. Film niezwykle wartościowy i wzruszający, który należało zobaczyć.

10.09.2019r. - Wyjście do kina na film pt. „Kamerdyner”
Młodzież pod opieką pań Marty Augustyn-Biedy, Urszuli Malinowskiej i Barbary Tucholskiej udała się do kina Zorza, gdzie obejrzała film pt. „Kamerdyner”. Jest to polski dramat historyczny, nominowany do wielu nagród, m. in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zdobył nagrodę Srebrne Lwy. Jest to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia.

Szczęśliwy numerek

od 19.10.2020

Poniedziałek  ... --   --
Wtorek   --   --
Środa   --   --
Czwartek   --   --
Piątek   --   --

Kontakt

Zespół Szkół Gospodarczych 
im. Mikołaja Spytka Ligęzy

ul. Mikołaja Spytka Ligęzy 12
35-055 Rzeszów
tel. 17 748 35 00 
sekretariat@zsgrzeszow.pl

Technikum: technik hotelarstwa - technik organizacji turystyki - technik przemysłu mody - technik żywienia i usług gastronomicznych - technik usług kelnerskich
Szkoła Branżowa I Stopnia: kelner - kucharz  - cukiernik - krawiec

Menu